O spichlerzu
Spichlerz dworski w Ryglicach
Datowany na rok 1756 jest najstarszym tego typu obiektem w regionie. Budynek spichlerza wpisywał się w zespół dworsko – parkowy, którego właścicielem w tamtych czasach był hrabia Walenty Ankwicz. Spichlerz stanowił zaplecze gospodarcze pałacu murowanego a w obrębie zespołu znajdowała się również obora folwarczna z końca XVII w. oraz dwa stawy rybne. Bryła budynku wykonana była z drewna, konstrukcji zrębowej, z murowaną ścianą szczytową od strony południowej, jednokondygnacyjna i niepodpiwniczona z niezagospodarowanym poddaszem. Niewątpliwie największą dziś wartość historyczną obiektu oprócz ścian budynku stanowi obramowanie otworu drzwiowego, znajdujące się w północnej części elewacji frontowej, na którym widnieje napis o następującej treści „DIE 21 MAJI ANNO DOMINI 1756”. W roku 1978 spichlerz został wpisany do rejestru zabytków pod numerem rejestru A-161. Po około 20 latach przekazano go na własność Gminie Ryglice. Ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku, podjęto próby ratowania tego zabytku. W roku 2010 Urząd Miejski w Ryglicach przygotował projekt renowacji i rekompozycji Spichlerza, dzięki któremu otrzymano sporą dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków PROW w ramach programu Leader.
Po renowacji Spichlerz to okazała, piętrowa budowla z dachem krytym gontem. Na dzień dzisiejszy bryła budynku odzwierciedla wygląd spichlerza z zachowanej fotografii z 1915 r. Odtworzono w nim m.in. balkon i pomieszczenia na strychu. Spichlerz ma tętnić życiem. W obiekcie utworzono izbę regionalną, pokój mieszczański oraz salę wystawienniczą, gdzie będą się odbywać cykliczne spotkania i żywe lekcje historii.
Centrum Kultury w Ryglicach otrzymało zadanie urządzenia i zagospodarowania pomieszczeń wewnątrz budynku. Efekty pracy spotkały się m.in. z uznaniem oceniającej spichlerz etnografa P. Danuty Cetery.
Spichlerz składa się z trzech izb i poddasza. Pierwsza izba określona została mianem izby wiejskiej; mieści się w niej kuchnia z piecem oraz komora, w której prezentowane są przedmioty i sprzęty domowego użytku jak i rolnicze. Kolejną izbą jest pomieszczenie mieszczańskie tzw. izba paradna wyposażona w charakterystyczne sprzęty. Pomieszczenie to będzie również przeznaczone na koncerty, prelekcje itp. Trzecim pomieszczeniem jest szynk, czyli gospoda, znajduje się tam barek oraz ławy i stoły. Poddasze zostało pięknie zaprojektowane i stanowi salę wystawową – galerię, gdzie organizowane będą wernisaże, wystawy artystów, twórców naszego regionu i nie tylko.
Wyrażam ogromną wdzięczność darczyńcom – mieszkańcom naszej gminy, którzy bezinteresownie przekazali posiadane przedmioty mające niejednokrotnie olbrzymią wartość emocjonalną. Sprzęty te posłużyły, jako eksponaty muzealne- mówi Teresa Lisak – Dyrektor Centrum Kultury w Ryglicach (do roku 2023).